Translate

Homo erectus to był ; Wypieki - składniki cz.1.



Wyprawa do dżungli – zgaduj zgadula.

Wybaczcie, nie chciało mi się łazić z Homo erecrusem po drzewach.     Nie te lata i nie to zdrowie    Skorzystałem z dotychczasowych i nowych znalezisk.
1. Trzcina cukrowa – esej „Przysmak praprzodków” – archiwum bloga.
Opisywałem przed laty nie bardzo wiedząc, do czego była potrzebna.    Teraz miało się wyjaśnić, że była potrzebna roztarta jako słodki składnik placków i innych wypieków, jako dodatek smakowy.
2. Chlebowiec?    Znaków zapytania będzie więcej, jako że znajduję kamienie, nawet gdybym znalazł świeże owoce, to i tak nie wiedziałbym, co to jest i w jaki sposób.     Ale nasz przodek wiedział i wykorzystywał cokolwiek to było, bo pozostawił na nich ślady swoich działań.


 Duży skamieniały owoc (chlebowca?) obierany z łupiny paznokciami przez dzieci.
Duży owoc (chlebowca) obrany z łupiny, sam miąższ.  Łupina nacięta odłupkiem i zdejmowana fragmentami.
 Skamieniały miąższ owocu (chlebowca), widoczne grudki miąższu - to nie jest otoczak!
3. Korzenie (manioku?) i bulwy nie wiem czego.


Korzeń manioku (?) obrany z łupiny i ścierany na końcach na tarce, niżej bulwa(?) ścierana na tarce.
4. Inne nieznane owoce, stąd zgaduj-zgadula.
 
Kolejny skamieniały owoc (miąższ) niekoniecznie chlebowca, bo widoczne są ziarenka nasion.  Po odcięciu nasady owocu odłupkiem (od ubytku) łupina obierana palcami.
Skamieniały miąższ owocu, widoczne nacięcia odłupkiem na krzyż służyły wiecie do czego.
Inne nieznane owoce, pierwszy - skamieniały miąższ owocu o b.dużej zawartości tłuszczu lub białka, widoczne skrzemieniałe grudki, drugi - częściowo obdarty z łupiny.
I kolejne skamieniałości, pierwszy prawdopodobnie orzech, widoczna faktura łupiny.  Na drugim widoczne uszkodzenie łupiny i plama krwi z palców.  Zwracam tu uwagę na to, że na wielu eksponatach występują takie krwawe zabrudzenia.
Skamieniały owoc lub nasienie w łupinie, ścierany na końcach na tarce.wg - mnie słodki.
5. Kukurydza, w polu nie ma skamieniałych kolb kukurydzy.  One na mnie nie czekają.  Znaleziska są takie jakie są i tylko identyfikacja pojedynczych ziaren pozwala mi wnioskować jej obecność na sawannach.
Skamieniała pacyna ciasta kukurydzianego a w niej fragment kolby, sklejone ziarna do rozdzielenia podczas wygniatania masy.  Później pojedyncze ziarna widoczne są w wypiekach.
 Przepraszam, edytor miele dane, odmawia posłuszeństwa, pozostałe owoce pokażę, bo są przykładami ich obróbki mechanicznej i stosowania narzędzi.


Foto autor                                                      Roman Wysocki
Konsultacja naukowa mgr.inż.Magdalena Ogórek (dietetyk).
21.06.2014 Bystrzyca Górna k.Wlenia
Prawa autorskie zastrzeżone.