Translate

Program „Ogień”(1) Ostrzyca, Bystrzyca.

Aktualizacja 12.07.2016 - uzupełnienie fotografii. Polecam TURYSTYKĘ MOBILNĄ - zajęcia w terenie z tabletem lub smartfonem w dłoni. To wszystko można i trzeba zobaczyć a jest opisane.
A uwadze UNESCO polecam ochronę krajobrazu, terenów łowieckich i siedlisk Homo erectusa - Dziedzictwo Kulturowe Ludzkości.


Program „Ogień”.
- miejsca widokowe,
- szlak turystyczny,
- trasa dydaktyczna.
Celem programu jest ochrona krajobrazu i środowiska na terenach lęgowych Homo erectusa.
Przedmiotem działań programu i budowy infrastruktury turystycznej jest promocja regionu w skali Gminy Wleń, promocji w Polsce i na Świecie. 

Tereny Północnych Sudetów w okresie 1,5 mln. - 350 tys. lat p.n.e. zamieszkiwał człowiek pierwotny z gatunku Homo erectus.  Na tych terenach zachowały się artefakty dotyczące naszego przodka pozwalające zlokalizować siedliska a w nich obozowiska.  Pod jednym hasłem – Tereny łowieckie i siedliska Homo erectusa - można je prezentować turystom bez zniszczenia substancji archeologicznej.  Są to jedyne siedliska dokumentujące życie codzienne i osiągnięcia techniczne naszego przodka, jedyne odkryte dotychczas na Świecie.  Tereny siedlisk a w szczególności obozowisk na polach uprawnych wymagają ścisłej ochrony prawnej jako:
Dziedzictwo Kulturowe Ludzkości, walka o ich ochronę trwa.

Elementy infrastruktury – miejsca widokowe do zabudowy i oznaczenia szlaku turystycznego.

fot. 1. Widok południowego stoku Ostrzycy, u podnóża, na granicy lasu polana z miejscem widokowym na tereny siedlisk Homo erectusa aż po Sołtysią Czubę, za moimi plecami. Zlokalizowane obozowiska naszego przodka.

fot. 2. Widok Ostrzycy od południowego Wschodu. Tu także tereny łowieckie i zlokalizowane obozowiska, ciąg dalszy Sołtysiej Czuby. W dole zdjęcia droga Bełczyna-Rząśnik, ciąg drzew.

1. Polana pod wulkanem Ostrzyca Proboszczowicka od strony południowej, teren w granicach gminy Wleń.  Popas na skarpie przy drodze gruntowej prowadzącej na Ostrzycę, reszta polany do zagospodarowania (na skansen neolityczny i widowiska historyczne!).
Panorama na siedliska i tereny łowieckie Homo erectusa, krajobraz paleolitu.
Ze wschodu na zachód widok na krawędź uskoku Rząśnicko-Przeździeckiego, krawędź wypiętrzenia Płyty Izerskiej (40 - 38mln. lat p.n.e.) z najwyższą górą Sołtysią Czubą 363 m.  Ściana uskoku była niegdyś pełna szczelin i jaskiń, tam zamieszkiwał Homo erectus przed wynalezieniem ognia.
To właśnie tu ok. 1 mln. lat p.n.e. nasz przodek pierwszy raz celowo i fachowo skrzesał ogień. 

Bo tylko tu w Sudetach prowadził osiadły a nie wędrowny tryb życia i był na odpowiednio wysokim poziomie rozwoju. Widoczne stoki uskoku, to osuwiska skalne po przejściu lądolodu.  W panoramie widoczne pola uprawne poprzecinane wąwozami i strumieniami, to tam przeprowadził się nasz przodek po wynalezieniu ognia.

Dojście dogodne dla niepełnosprawnych, droga gruntowa o niewielkim nachylaniu ok. 300 m od szosy.  Dla pełnosprawnych punkt wyjściowy, droga na szczyt wulkanu ze schodami ok.15-20 min. (Zielony Szlak) i panorama 360 st. na Góry Kaczawskie, Sudety, Pogórze i równiny.

Założenia produkcyjne, do kosztorysu;
a) pozyskanie zgody lub praw do łąki (nieużytku),
b) budowa popasu; dwa stoły z ławami – sugestia zadaszenia,
c) dojazd i miejsca na postój samochodów – przy szosie Bełczyna-Proboszczów, we wsi Bełczyna lub budowa parkingu przy szosie w gestii Gminy.
d) tablice informacyjne;
- przy szosie – „Homo erectus tu był” + strzałka,
- na skarpie przy drodze duża tablica z historią gatunku Homo erectus w Sudetach i historią zasiedlania w tym konkretnym krajobrazie (bez ognia i z użyciem ognia),
- dla porządku, przy wyjściu z polany na szczyt tablica informacyjna o wulkanie Ostrzyca Proboszczowicka.  Nek – zastygły rdzeń magmowy w kominie wulkanu ogołocony ze ścian skalnych przez lądolód.

fot. 3, 4, 5 . Akacjowa Oaza - Rezerwat, cykl esejów w tomie I. Na zdjęciach kępa akacji w głębi po prawej, naturalne obniżenie terenu, staw z czasów Homo erectusa. Miejsce widokowe u podnóża Ostrzycy na nieużytku za stawem. Tereny łowieckie i siedliska na sawannie.

2. (Rezerwat!) Akacjowa Oaza – zagajnik dziko rosnących różnych gatunków endemicznej trzeciorzędowej akacji, której system korzeniowy głęboko pod ziemią przetrwał Zlodowacenie i socjalizm.  W zagajniku staw a to wszystko u podnóża dawnego wulkanu Ostrzycy Proboszczowickiej.  Obok łąka na popas a z niej widok od dołu na cały masyw góry.  Krajobraz plejstocenu z sawannami na równinach pomiędzy górami i z dżunglą porastającą stoki góry, inny klimat (pora sucha i deszczowa), inna roślinność.  

Miejsce dostępne dla niepełnosprawnych, równa droga gruntowa ok.200 m od szosy.
Założenia produkcyjne, do kosztorysu;
a) pozyskanie zgody lub praw do łąki (nieużytku),
b) budowa popasu; stół z ławami – sugestia zadaszenia,
c) dojazd i miejsca na postój samochodów – może być ten sam postój, przy szosie Bełczyna-Proboszczów, we wsi Bełczyna lub budowa parkingu przy szosie w gestii Gminy,
d) tablice informacyjne;
- przy szosie – „Homo erectus tu był” + strzałka,
- w oazie duża tablica z historią gatunku Homo erectus w Sudetach i historią endemicznej akacji,
- na miejscu tablica - zakaz wstępu do zagajnika i dojścia do stawu!

fot. 6. Widok ze wzniesienia wulkanu Księża Góra w Bystrzycy Środkowej. Tego nie da się zobaczyć na zdjęciu, tu trzeba przyjechać - szyja boli.

fot. 7. Po podzieleniu widowiska podgląd na Izery, na zachód, tam też był Homo erectus. Na horyzoncie z lewej do środka grzbiet Karkonoszy, na prawo Góry Izery aż po horyzont.

fot. 8. I podgląd na Wschód, na Obniżenie Wlenia. Tereny łowieckie i siedliska. Po prawej, na horyzoncie Śnieżka i grzbiety Karkonoszy.

fot. 9. Krater boczny wulkanu (szczelina) zarośnięty drzewami. Po prawej łąka, nieużytek do zagospodarowania na miejsce widokowe i rekreację. Stąd widoki na Południe, na panoramy prezentowane powyżej.

3. Widok doliny z Bystrzycy - Obniżenie Wlenia – tu góry zarośnięte dżunglą i doliny - Tereny łowieckie i siedliska Homo erectusa.  Na miejscu ok. 150 m. (pomnik przyrody!) kaldera na krawędzi zbocza wulkanu, szczyt zbocza po wybuchu wulkanu na stoku Księżej Góry (szczelina boczna).  Miejsce nie chronione a być powinno!

Założenia produkcyjne, do kosztorysu;
a) pozyskanie zgody lub praw do łąki (nieużytku),
b) budowa popasu przy Zielonym Szlaku na nieużytku; stół z ławami – sugestia zadaszenia,
c) dojazd, miejsca na postój samochodów – przy szosie Wleń-Lwówek Śląski, w Bystrzycy Górnej wejście na Zielony Szlak i dogodna droga gruntowa ok. 500 m., dla niepełnosprawnych lub we wsi Bystrzyca Środkowa przy dawnym PGR dojście pod górę dla sprawnych ok. 300 m.,
d) tablice informacyjne;
- przy szosie – „Homo erectus tu był” + strzałka, 2 szt.,
- duża tablica z historią gatunku Homo erectus w Sudetach i historią kaldery wulkanu,
- na miejscu tablica - zakaz wstępu do kaldery!,
e) akcja społeczna - uprzątnięcie śmietnika w kalderze.

fot. 10. Widok z Sołtysiej Czuby na Obniżenie Wlenia, to ciąg gór tworzących doliny aż do Rząśnika. Siedliska Homo erectusa.

fot. 11. W wyznaczonych miejscach rezerwaty archeologiczne - zlokalizowane 6 obozowisk.

4. Góra Sołtysia Czuba - Siedliska Homo erectusa. 
Miejsce widokowe na doliny Bystrzycy i Sądrecka, tu też zamieszkiwał nasz przodek (7+3 obozowiska) w różnym czasie i w różnej populacji.
W widoku na południe panorama Karkonoszy ze Śnieżką, Śnieżnymi Kotłami i Szrenicą oraz Góry Izerskie.  Prezentowane turystom elementy krajobrazu są elementami środowiska i życia Homo erectusa.  Nasz przodek opanował ogień i wokół niego budował swoje sztuczne środowisko.

Założenia produkcyjne, do kosztorysu;
a) pozyskanie zgody lub praw do łąki (fragmentu pastwiska) i dojścia pieszego,
b) budowa popasu na stoku Sołtysiej Czuby; stół z ławami – sugestia zadaszenia,
c) dojazd, miejsca na postój samochodów – przy szosie Wleń-Lwówek Śląski, w Bystrzycy Górnej, jak poprzednio przy Zielonym Szlaku (jeden postój dla dwóch punktów widokowych).  Dla pełnosprawnych spacer widokowy ok.1 km z jednym podejściem.  Dla niepełnosprawnych podjazd do gospodarstwa rolnego i dojście równą drogą gruntową ok. 600 m.
d) tablice informacyjne;
- przy szosie – „Homo erectus tu był” + strzałka,
- duża tablica z historią gatunku Homo erectus w Sudetach, zagospodarowanie terenu przez naszego przodka: źródła wody pitnej, zbiornik wodny sanitarnej i  użytkowej, budowa szałasów, sprzęty gospodarskie i narzędzia nie tylko krzemienne.
Bez szczegółów o lokalizacji obozowisk, bo są i powinny być chronione prawem ale popatrzeć można.

5. Wymienione w p. 1-4 miejsca widokowe są punktami wyznaczającymi Szlak turystyczny - Tereny łowieckie i siedliska Homo erectusa.  Obejmują dojazdy i dojścia do miejsc widokowych, połączenia tych miejsc wyznacza trasę szlaku turystycznego na mapach a piktogramami na drzewach w terenie.  Uwzględniają możliwości turystów, tłumaczą dojścia dla niepełnosprawnych.  Ten szlak ma być przyjazny dla wszystkich uczestników wycieczek.
Zakładany czas pokonywania trasy z czasem na refleksję i podziwianie widoków wynosi pół dnia w lecie i niemal cały dzień w zimie. 
Tu uwaga; po obfitych opadach śniegu szlak jest niedostępny albo dostępny tylko odcinkami i tylko dla pełnosprawnych.  Odśnieżana jest tylko droga powiatowa Wleń-Lwówek Śląski.
Założenia produkcyjne, do kosztorysu całości;
a) wykonanie mapek trasy z zaznaczeniem kolorami dostępności dla pełnosprawnych i niepełnosprawnych, do materiałów promocyjnych,
b) praca społeczników - wykonanie szablonu piktogramu i oznaczenie (malowanie) drzew na trasie.
c) dokumentacja fotograficzna, widoki z miejsc widokowych, materiały do zamieszczenia na tablicach (dużych) z opisami i do materiałów promocyjnych szlaku,
d) promocja nowego szlaku;
- foldery (2 kartki A4) z historią gatunku Homo erectus wraz z mapkami przebiegu szlaku i miejscami widokowymi, nakład 500 szt.,
- ulotki (1 karta A-4) str.1.- mapa i zdjęcia, i opis szlaku, str.2. – informacyjna o Homo erectusie, nakład 2000 szt.,
e) społecznicy – kolportaż materiałów informacyjnych,
f) społecznicy – informacje i promocja szlaku na portalach społecznościowych,
g) finał - uroczyste otwarcie szlaku z udziałem przedstawicieli biur informacji  turystycznej i firm turystycznych w regionie, władz regionu, społeczników, przyjaciół i mieszkańców.  Tytułowy „Ogień” z kiełbaskami na popasie pod Ostrzycą.
h) społecznicy i mieszkańcy - eksploatacja szlaku – nadzór, konserwacja oznakowania i urządzeń.
Otoczenie projektu w następnym eseju p.t. "Non profit". 

Realizatorom Programu życzę wielu sukcesów a turystom wielu wrażeń.
Uwaga!  To jest produkt turystyczny.

Foto autor                                            s. hab. Roman Wysocki
08.11.2015 Bystrzyca k.Wlenia
Prawa autorskie zastrzeżone.